NAŠA STAVBA SVOJPOMOCNE

Zháňanie pozemku

Tento Blog sme napísali s malou dušičkou. Dokonca sa Vám môže zdať trošička nudný, ale teda vystihuje skoro polroka nášho zúfalstva, pár šedivých vlasov a bezsenné noci.  Preto hneď na začiatku, ak máte pozemok, alebo viete o niekom, kto má nevyužitý pozemok, ktorý šetrí na horšie časy, poprípade sa chystá stavať tak o dva roky a neskôr a teraz sa sťažuje, že ho musí kosiť, napíšte nám. Radi by sme spravili zoznam pozemkov na prenájom pre Tiny house.

Hľadanie môže začať

Človek by si myslel, že požičať, či prenajať si pozemok by nemusel byť nejaký zásadný problém. Veď sme slušní zamestnaní ľudia, s maličkou drevenou chalúpkou,  potrebujeme ani nie 200m2, žiadne prípojky, ani úpravy terénu.

V podstate sme, s ružovými okuliarmi a úsmevom na tvári, boli presvedčený, že pozemok nájdeme ľavou zadnou.  Avšak zabudli sme na dôležitý faktor: SUSEDIA, terén, príjazdové cesty a vzdialenosť od verejnej dopravy a hlavne ešte raz slovenská mentalita.

Pozemok č. 1

So známou sme mali ešte pred začatím stavania dohodu, že domček môžeme dať ku nej. Jej pozemok je na náš domček akurát vhodný, pretože je maličký a dokonca trojuholníkového tvaru, takže ho nevedela inak využiť. Bolo to síce len 200-300m2, no s potokom, rovina, s príjazdovou cestou a blízko autobusovej zastávky. Dokonalosť.  Dohoda znela, že zároveň budeme kosiť aj druhý väčší pozemok a tak si navzájom pomôžeme.

Tešili sme sa, že to šlo tak jednoducho a smelo sa pustili do práce. Naozaj, začať stavať domček bez pozemku je celkom risk. 😀

SKLAMANIE Č.1:

Šok nastal, keď sme sa o pol roka prišli na pozemok pozrieť znova. S metrom v ruke sme už vymeriavali, kde ho teda postavíme, kam by sme zaparkovali auto, …

„Ak tam s domčekom prídeme, bude nám robiť problémy.“

Keď sa vtom odrazu objavil sused od vedľa a začal rozprávať, že on tam nikoho nechce, že nikdy nerátal s tým, že by tam mohlo niečo okrem garáže stáť a on chce svoje súkromie. Že ak tam s domčekom prídeme, bude nám robiť problémy. Že vlastní klub v Martine a máme sa spýtať ľudí, aké vie robiť problémy.

No ďakujem pekne. Keď padlo ešte pár vyhrážok, usúdili sme, že takáto debata nikam nevedie a šli domov. Na ďalší deň sme prišli v miernejšom duchu s tým, že v poriadku, ak nám pomôže nájsť iný pozemok, nemusíme byť susedia.

Zavolal nás dnu a musíme uznať, že sa naozaj snažil. Obvolal známych, realitky. Prišli sme ale na to, že dať pozemok do prenájmu nechce nikto. Všetci by iba predávali a my by sme chceli kúpiť iba taký, na ktorom by sme teoreticky v budúcnosti mohli stavať. A taký nebol. No dobre bol, ale pri súčasných cenách pozemkov v okolí Martina vyhŕknu krokodílie slzy nejednej mladej duši.  Zadlžením sa a kúpou pozemku by sme aj tak popreli našu pôvodnú myšlienku Tiny housu.

Tak sme sa so „susedom“ rozlúčili s tým, že ešte niečo pohľadáme. Na tento pozemok sme ale už nemali chuť ísť.

Hľadanie pokračuje

Nastalo obdobie hľadania po druhé. Áno, v teórií sme mohli zaparkovať domček kdekoľvek, aj pred Tesco, ale povedzme si úprimne, ani to by nebolo udržateľné riešenie. 😀

Pozerali sme hádam všetky inzeráty, písali realitkám, dali si inzerát, zháňali na facebooku. Zháňali sme na prenájom, na kúpu, záhradkárske osady,chatové osady, orné pôdy, lúky, … Medzičasom sme už domček potrebovali presunúť od tata z Jasenice, tak sme ho našťastie mohli zaparkovať pred firmu MIKRA v Martine.

Naše inzeráty a hľadanie nám našlo tri pozemky na prenájom. Dva cez komunitu GBAS na facebooku(ste super! ) od dvoch bývalých žiačiek bilingválneho gymnázia v Sučanoch(ja som tam chodila na strednú). Ako druhá možnosť sa nám ozval Bogyho kolega.

Všetky pozemky boli super, ale na danú chvíľu mali pre nás vždy dajaký zádrheľ. ☹ Buď sme si neboli istí , či by sme tam s domčekom vyšli kvôli terénu, alebo to bolo až priveľmi ďaleko na ranné dochádzanie do práce.

Všetkým, čo sa nám ozvali, že majú kúsoček zeme, veľmi pekne ďakujeme. Neskutočne si to vážime. Ani sme nečakali, že sa ozvú až traja, bolo to príjemné prekvapenie, že predsa len sú ľudia ochotní sa podeliť o kúsoček.:)

Video, pomocou ktorého sme hľadali vyzeralo takto: 🙂

https://www.facebook.com/tinyhouseslovakia/videos/1855408991138304/

Pozemok č. 2

Skúšali sme hľadať ďalej. Nemôžeme zabudnúť spomenúť, že sme skúsili aj prenájom od pozemkového fondu. Sranda je tá, že nikto vlastne nevie, ako ten pozemkový fond funguje. Až potom sme sa dozvedeli, že oni iba spravujú pozemky neznámych majiteľov a pozemky Slovenskej republiky. Náhodou sme jeden taký, v správe pozemkového fondu, našli a boli sa pýtať na pobočke v Martine. Boli sme zvedaví, či existuje nejaký zoznam pozemkov na prenájom.-NIE neexistuje! :D. Teta nám oznámila ,že to musíme takto náhodne nájsť, ale že s tým, ktorý sme si vytipovali nemá žiadny problém a môžeme si podať žiadosť. Že cena za prenájom za 1000m2 ako záhradku bude na rok 100eur.

Poviete si: „Hm,  podať žiadosť, to nebude žiadny problém! Veď to je také jednoduché, prečo sme to nespravili hneď na začiatku?“

Žiadosť sme ale nemohli odovzdať hneď tam.:D Musíte ju poslať do Bratislavy na centrálnu podateľňu, odkiaľ ju pošlú naspäť do Martina.  Poslali sme a už len čakali a čakali a čakali. Prešiel mesiac, nič. Prešli dva mesiace, nič. Tak sme písali mail, či žiadosť prišla v poriadku. Prišla. Že najbližší týždeň spravia obhliadku pozemku.

SKLAMANIE Č.2:

Prešli dva týždne, nič. Prešiel mesiac, nič…. 😀

Po polroku nám prišiel list z pozemkového fondu, že nakoniec našli majiteľa pozemku, takže naša žiadosť je zamietnutá. 😀

Pozemok č. 3

Medzičasom sme stále hľadali pozemky ďalej. Našli sme na prenájom jeden v Turčianskom Petre. Pekný, so stromami, oplotený, aj sme sa s pani dohodli, že jeden strom by sme mohli orezať, aby sme tam domček zmestili. Volali sme, že ho berieme. Vraj sme boli najlepší záujemcovia a s radosťou sme sa dohodli na prenájme. O týždeň na to sme to tam išli rozmerať. Na naše prekvapenie boli stromy orezané, tráva pokosená. Tak sme sa snažili dovolať s tým, že ďakujeme, že nám to tak pekne pripravili. Ale nikto nám nedvíhal. O pár dní na to sme volali znova.

SKLAMANIE Č.3:

Pani odpísala sms  s tým, že sa veľmi ospravedlňuje, ale jej mama dala bez jej vedomia pozemok do prenájmu niekomu inému z rodiny.

Pozemok č. 4

Hneď v ten deň sme pozreli inzeráty znova. A viete čo? Práve v ten deň pribudol inzerát na prenájom pozemku vo Vrútkach. Ihneď sme písali mail, volali, dohodli stretnutie. Pozemok dokonalý, ľudia hľadali niekoho, kto sa oň bude starať, kosiť, zveľadí ho, opraví plot.

Hneď pri prvom stretnutí sme mali konečne pocit, že to je presne to, čo hľadáme.  Dohodli sme sa.

Už tam v domčeku skoro dva mesiace prebývame. Ale o tom zasa v ďalšom blogu. Napríklad tento

Ako vravíme, bolo to dlhé obdobie, počas ktorého nám začali hádam už aj rásť šedivé vlasy, ale ako to býva v každej rozprávke, aj táto mala dobrý koniec. 😀

A nezabudni dať like na náš facebook a instagram, nech vieme, že naša snaha má význam a tebe nič nové neujde. 🙂

4 komentáre

 • Slavomír Šimčák

  Ponúkam pozemky vo Vysokých Tatrách na prenájom pre Tiny Houses…celková výmera pozemkov 1168 m2. Možnosť pripojenia na elektrickú sieť…obývaná oblasť a dobrí susedia. Exkluzívna lokalita…Slavo

 • Peter Tham

  u nás je všetko komplikovane, najmä lúdia ….,, je tu však heslo: kdo maže ten jede ….

 • jano sedlacek

  ponukam v Martine 500 m od centra
  aj na dva tiny
  zatial ho nevyuzivam, ale je skor
  detaily 0908 278042