Prvý rok bývania za nami

Toto leto sme oslávili prvý rok bývania v tiny house. To je brutal, že? Ten čas strašne letí. Pred rokom sme sa nasťahovali do rozrobeného domčeka bez poriadneho rebríka, bez tečúcej vody, elektriky…Ale zaľúbení, nenároční a jediné čo sme potrebovali bolo súkromie a niečo „naše“. Na jeseň sme pozerali do ohňa v krbe, čaj varili na kempingovom variči kým nebol zapojený sporák, jediný led pásik svetla sme doplňovali sviečkami…

Bola to romantika level 8000 a aj keď to pre mnohých môže znieť čudne, bývalo sa nám parádne. 🙂 Musíme sa priznať,  že domček stále nie je úplne dorobený,ale býva sa nám jednoznačne komfortnejšie. Zleniveli sme. Ako človek zistí, že už sa dá ako tak fungovať, prestáva ho to škrieť a už chce robiť aj dačo iné ako každý voľný čas venovať domčeku. 😀

Postupne sa nám ale podarilo dorobiť elektriku, vodu, odtok,…podopĺňať odkladacie priestory kde chýbali, okenice a terénne úpravy pozemku. Zistili sme, že v podstate niečo spraviť už je najmenej. Najhoršie je to vymyslieť, kúpiť.  Naplánovať tak, aby bola efektivita 100percentná a aby to nestálo zbytočne veľa peňazí. Vždy vyšpekulovať riešenie presne na mieru.

*(Prečo čo najlacnejšie?Šetríme na budúcnosť, domček je len na pár rokov, potom bude ako chata-asi to treba všade písať, pre hejterov 😀 :D). 

A tak sa nám na jar podarilo vymyslieť elektriku ostrovným systémom. Náš limit bol 1000 eur do ktorého sme sa aj zmestili. Potrebovali sme zistiť odber všetkého, čo chceme mať zapojené a ako dlho každý deň. Následne od toho odvodiť kapacitu batérií, typ meniča a regulátora, výkon panelov.  Cez zimu, keď, je slnka menej, je chladnička odpojená (vtedy je chladnička všade naokolo:D), na všetko ostatné máme elektriky tak akurát. 🙂 Panely sme nakoniec neumiestnili na strechu, ale na záhradu z viacerých dôvodov. Dajú sa tak lepšie kotviť, natočiť ako treba a ľahšie sa z nich ometá sneh alebo umýva nečistota.:)

 Veľkou dorobenou vecou bolo aj kompletné 12V svietenie. Najskôr to bol len LED pásik nad kuchyňou, neskôr pribudla kúpeľňa, svietenie nas stolíkmi, luster nad gaučom, … všetky sme si povyrábali sami, zväčša zo zvyškov a odrezkov. Vždy sme sa najdlhšie rozhodovali, čo sa nám páči najviac. 😀 Jediné čo chýba sú poriadne lampy nad nočné stolíky v „spálni“. Zatiaľ je len žiarovka. 🙂 Bude to ako zábavka na zimné večery.

Ďalšou mega ultra vecou bola tečúca voda a  odtok vody zo sprchy + kuchyne cez filter a vsak do zeme (používame ekologické prípravky). Najväčšie obavy sme mali, či cez zimu nezamrzne, neupchá sa. Na prvý pokus to nevyšlo, bolo ho treba znova odkopať a upraviť. A tak Barbora zistila, ako ju baví po poobediach kopať. Vraj precvičila celý chrbát .:D Odvtedy to funguje dobre.

Poslednou vecou, čo nám zasa uľačila život bola teplá voda. 🙂

Naše separačné kompostovacie wc je tiež v pohode. Ani po roku s ním nemáme problém.

Teda ako sa nám býva? Nemenili by sme. Všetko má samozrejme aj svoje pozitíva a negatíva. Ale minimálne ročné náklady v kombinácii s útulným súkromím sú pre nás asi bezkonkurečným argumentom 🙂

*Pomôžeš nám? Ak sa ti náš projekt páči a rád by si podporil fungovanie tejto stránky a naše budúce projekty, prosím daruj nám 2%. Všetky dôležité informácie nájdeš TU!

A nezabudni dať like na náš facebook a instagram, nech vieme, že naša snaha má význam a tebe nič nové neujde. 🙂