SCHEMA ZAPOJENIA VODY V KARAVANE ALEBO V TINY HOUSE
NAŠA STAVBA SVOJPOMOCNE,  UŽITOČNÉ INFO

Aké čerpadlo na vodu sa hodí do tiny house?

V predchádzajúcich blogoch sme vám napísali o zachytávaní dažďovej vody a vhodnom výbere filtrov pre domček na kolesách. Dnes nás čaká ďalšia zaujímavá téma a tou sú čerpadlá na vodu.

Zvoliť typycké čerpadlo, ako sa používa do studne? Potrebujeme expanznú nádobu a stály tlak vody? Alebo pôjdeme systémom, ako sa používa v karavanoch? Čo je najvhodnejšie riešenie pre tiny house?

Ako vždy aj teraz vám napíšeme, aké máte možnosti vodného systému pre svoj sebestačný domček, aj ako sme to nakoniec spravili my a koľko nás to stálo. 🙂

Veríme, že vám pomôžeme s výberom čerpadla nie len pre tiny house, ale aj maringotku, mobilný dom, alebo inú sebestačnú chatku.

V tomto BLOGU sa dozviete:

  • čo je domáca vodáreň, typy a jej nevýhody pre tiny house
  • aký systém zvoliť pri rozvode vody v tiny house
  • ako funguje čerpanie vody v karavanoch
  • ako sme to spravili my a koľko nás to stálo

Čo je domáca vodáreň a aké sú jej výhody a nevýhody

Domáce vodárne sú zariadenia, ktoré zabezpečia prísun vody tam, kde nie je k dispozícii vodovodná sieť. Slúžia na zabezpečenie dodávky pitnej alebo úžitkovej vody zo studne, vodného toku, nádrže alebo iného vodného zdroja. Je to sústava zariadení, ktorú najčastejšie tvoria čerpadlo, zariadenie pre ovládanie čerpadla, tlaková nádoba, spätná klapka, manometer a inštalačný materiál (armatúra, flexi hadica, tesnenia a pod.).

Čerpadlo domácej vodárne môže byť povrchové alebo ponorné, pričom povrchové čerpadlo sa väčšinou používa pre čerpanie vody z plytkej studne (do 8 metrov) alebo zo sudov a nádrží ako to je v našom prípade. Vodárne s ponorným čerpadlom sa väčšinou využívajú pre hlboké studne alebo vrty.

Výpočet sacej výšky:

Každý zvislý meter = 1 m sacia výšky. V prípade horizontálneho potrubia počítame 10 metrov potrubia ako 1 meter sacej výšky. 

Výkon čerpadla ovplyňuje výkon celej domácej vodárne, takže pri výbere vodárne vždy posudzujeme predovšetkým prietok a výtlak čerpadla

Rozdelenie najpoužívanejších domácich vodární je :

  • Domáca vodáreň s tlakovou nádobou a povrchovým čerpadlom
  • Domáca vodáreň s tlakovou nádobou a ponorným čerpadlom
  • Automatická domáca vodáreň a povrchovým čerpadlom
  • Automatická domáca vodáreň a ponorným čerpadlom

Domáca vodáreň s tlakovou nádobou s povrchovým čerpadlom

Povrchové domáce vodárne s expanznou nádobou sú obľúbené predovšetkým pre priaznivú obstarávaciu cenu a jednoduché konštrukčné riešenie. Tento typ vodárne sa skladá z čerpadla, tlakovej nádoby a tlakového spínača, ktorý spustí čerpadlo vždy, keď poklesne tlak v nádobe.

Nám by mohla stačiť napríklad takáto :
Nevýhody domácej vodárne s povrchovým čerpadlom pre tiny house

Tento systém je výborný, ak máte napríklad chatku s pivničkou, alebo iné miesto, kde zariadenie umiestnite. Povrchové čerpadlo je celkom hlučné a preto nie je úplne mysliteľné mať ho vnútri v domčeku na kolesách. My máme obdobné u babky v pivnici a teda keď zapne počuť ho až do podkrovia 😀 :D(no dobre preháňam, ale v miestosti nad ním viete kedy zapne.) Ako možnosť vidíme vybudovať mu samostatný zateplený priestor mimo obytnú časť, avšak naživo sme to tak ešte nevideli 🙂 Takisto by sa potom museli izolovať trubky na vodu kvôli zime…

Druhý problém je vysoký odber elektriny. V prípade, že plánujete domček zapojiť do elektrickej siete, je to v poriadku. Ale ak budete fungovať na fotovoltickom systéme, treba sebestačný systém nadimenzovať tak, aby utiahol čerpanie vody bežným systémom pre rodinné domy.

Ako tretiu nevýhodu vydíme to, že expanzná nádrž zaberá celkom miesto a v našom domčeku miestom šetríme. 🙂


Domáca vodáreň s tlakovou nádobou a ponorným čerpadlom

S ponorným čerpadlom je cena vyššia. Napríklad táto Domáca vodáreň s ponorným čerpadlom 3 SQIBO – 0,55 / 50l stojí v akcií 282€

Ponorné čerpadlo je síce drahšie, ale vyhneme sa problému s hlukom. Nevýhody so spotrebou energie a miestom pre expanznú nádrž ostávajú rovnaké.


Automatická domáca vodáreň a povrchovým čerpadlom

Automatická domáca vodáreň WZI 250 s BRIO PC-13 za 110 eur

Tento typ vodárne funguje bez tlakovej nádoby, čo je výhodou, pretože v tiny house nemáme veľmi veľa priestoru. Je ideálny na nepretržitý odber vody. Avšak toto je povrchové čerpadlo a ako sme už spomínali, hluku sa chceme vyhnúť, preto pre tiny house to nebude to pravé…


Automatická domáca vodáreň a ponorným čerpadlom

Automatická domáca vodáreň s ponorným čerpadlom SQIBO-0,37 s BRIO PC-13 za 172 eur

Ak sa rozhodujeme pre bežný systém so stálym tlakom vody v trubkách, automatická vodáreň s ponorným čerpadlom nám príde pre tiny house ako ideálne riešenie.

Pozor si treba dať už na spomínaný fotovoltický systém (aby to utiahol ). Ponorné čerpadlo je skôr určené do studne, preto ak ho plánujete použiť na čerpanie dažďovej vody uistite sa u predajcu, či to bude fungovať aj vo vašom prípade. 🙂

Čo nám z toho vyplýva? Kedy sa oplatí kúpiť domácu vodáreň pre tiny house?

My by sme šli do domácej vodárne v prípade, že máme prípojku na elektro a vlastnú studňu. V ostatných prípadoch to nie je také jednoznačné. Ale nie nemožné. Všetky doposiaľ spomínané systémy by určite vedeli fungovať. 🙂


Aký systém zvoliť pri rozvode vody v tiny house?

Poďme sa nad tou vodou zamyslieť viac. Viete čo sa nám nepáčilo na bežnom systéme vody aký sa používa v domácnostiach?

Trubky sú stále pod tlakom vody! Ono to je super a funguje to. Ale my v domčeku cez zimu netemperujeme. Steny majú malú kapacitu a relatívne rýchlo vychladnú. Neplánujeme vždy, keď budeme odchádzať na pár dní z domu spúšťať celý systém vody….

Preto sme sa obzerali po iných riešeniach a ako výborný príklad nám poslúžili karavany. Nie len že sú majtri na šetrenie vody, ale aj elektriny.

zima v tiny house, snehom zapadnuty domcek na kolesach

Ako funguje čerpanie vody v karavanoch?

V karavanoch sa používajú dva systémy:

  • S povrchovým čerpadlom so stálym tlakom v systéme
  • S ponorným čerpadlom bez tlaku

Karavanový systém vody povrchovým čerpadlom so stálym tlakom v systéme

Schéma zapojenia vody v karavane alebo tiny house, automatické povrchové čerpadlo napríklad SHURFLO

Je veľmi podobný tomu, aký bežne vidíme v domácnostiach. Čerpadlo sa vždy automaticky zapne, keď zaznamená pokles tlaku, čiže keď otvoríte vodovodný kohútik. 🙂

Jediný rozdiel v čerpadle je taký, že keďže nepotrebujeme čerpať vodu zo studne ,ale iba z vlastnej nádoby, čerpadlo nemusí mať taký výkon. Je maličké, tichšie a dokáže bežať na 12V čo je pri fotovoltickom systéme veľká výhoda. Je to niečo ako automatická domáca vodáreň a povrchovým čerpadlom ale na karavanový spôsob 😀

Na rozdiel od druhého karavanového systému nám stačia obyčajné vodovodné batérie.


Ako vyzerá automatické karavanové čerpadlo a kde ho kúpim?

Veľakrát sme počuli o čerpadle SHURFLO a na youtube nájdete množstvo videí kde ho použili do dodávky, karavanu aj tiny house. Stojí cca ako to normálne veľké, lebo karavanové veci sú vždy akési drahšie. 😀

SHURFLO CLASSIC 10,6 L / MIN-12 V za 119,50 eur

Našli sme aj lacnejšie, má dobré recenzie a asi by sme kúpili toto, ale ktovie či je kvalitou rovnako.

VODNÉ ČERPADLO SAMONASÁVACIE KARAVAN 12V za 84 eur


Tlaková nádoba pre karavany

V schéme môžete vidieť aj expanznú nádobu. Tou sa nemyslí tá veľká bežná, ale malá karavanová, ktorá pomáha vyrovnávať tlak v systéme.

Vyzerá napríklad takto a dá sa kúpiť za cca 19 eur

karavanová expanzná nádoba do tiny house

karavanová expanzná nádoba na vyrovnanie tlaku v systéme za 19 eur


Karavanový systém vody s ponorným čerpadlom bez tlaku

schéma jednoduchý systém vody v karavane bez tlaky s ponorným čerpadlom

Druhý systém je taký, že čerpadlo na vodu je ponorené v nádobe s vodou a zapne sa iba vtedy, keď to od neho chceme. V trubkách nie je stály tlak. Je to lacnejší systém, ale trošku komlikovanejší na zapájanie. Používajú sa na to špecialne karavanové batérie s mikrospínačom. Keď pustíme vodu, dá pokyn čerpadlu aby sa zaplo.

Takto vyzerá napríklad karavanová batéria. Má dole kábliky ktoré sa zapoja na čerpadlo a batériu.

Výhodou tohto systému je, že je relatívne lacný, na rozvod vody stačia obyčajné potravinárske hadice, zvyčajne priemeru 10mm a čerpadlo sa dá zohnať naozaj lacno, napríklad toto za 12 eur. Výhodou hadíc je aj to, že lepšie zvládnu prípadný mráz.

PONORNÁ PUMPA NA VODU 12V Barwig

Neýhodou lacného čerpadla je malý tlak vody a ak nepoužijete spätnú klapku voda padne vždy naspäť do nádoby.


Ako sme to spravili my a koľko nás to stálo

Ako vždy sme si to spravili trošku po svojom a za čo najmenej peňazí. Najviac sa nám pozdávali karavanové riešenia, preto sme sa rozhodli zaobstarať si interierovú nádobu na vodu, do ktorej cez filtre prečerpávame tú dažďovú z podzemnej nádoby (viac o zachytávaní dažďovej vody sme písali tu, a o filtroch tu ). Ďalej už pokračujeme karavanovým spôsobom.

Toto je fotka, keď sme prvýkrát skúšali, či dokážeme prečerpať vodu z podzemnej nádoby dovnútra cez filtre pomocou lacného čerpadla 🙂

V karavanoch sa primárne počíta s tým, že vodu ktorú načerpáte do zásobníka na vodu je pitná, poprípade nerátate s tým, že v kuchyni budete púšťať pitnú vodu priamo z batérie.

Vedeli sme, že dažďová bude primárne úžitková a pitnú budeme nosiť vo veľkej bandaske, ktorá bude umiestnená priamo v kuchyni pod drezom. Trochu sme to skoplikovali. Ale dohodli sme sa, že budú dva okruhy s dvomi čerpadlami. Jeden samostatný na pitnú vodu s vlastným ponoreným čerpadlom v bandaske, druhý na teplú úžitkovú vodu do kuchyne a sprchy s čerpadlom ponoreným v interiérovej nádobe na dažďovú prefiltrovanú vodu.

V tej dobe boli karavanové batérie s mikrospínačom drahé a nevedelli sme nájsť žiadnu pod 100 eur.

Teraz by sme možno kľudne objednali túto na teplú vodu a túto manuálnu bez elektriky na pitnú.

A tak sme zvolili bežnú batériu a bežnú sprchovú hlavicu a spravili sme si obyčajné tlačidlá na zaputie vypnutie čerpadla. V kuchyni je tlačidlo pod kuchynskou linkou a zapína sa nohou (inak neverili by ste koľko vody to ušetrí) a v kúpeľni je na stene tak, aby sa voda dala zapnúť a vypnúť cez záves v sprche. 😀

Voda z nádoby ako vidíte na diagrame ide cez uhlíkový filter do plynového prietokového ohrievača a odtiaľ do batérie.

Keď nepotrebujeme ohrievať vodu, ohrievač je vypnutý, keď ideme napríklad do sprchy, ohrievač zapneme a do sprchy už ide teplá voda správnej teploty.

Teplotu nastavujeme priamo na ohrievači. Je to preto, lebo naše lacné čerpadlo má malý tlak a prišlo nám zbytočné tú ťažko ohriatu vodu ešte chladiť studenou. Radšej ju ohrievame tak akurát. 🙂

Zároveň sme mohli použiť lacnú hlavicu na sprchu, ktorá bola k ohrievaču. (museli sme pridať ventil pred sprchu, aby sme jej zatvorili prívod vody keď ju nepoužívame.)

Náš prietokový ohrievač a nastavenie teploty


Ako prečerpať vodu z podzemnej nádoby dovnútra?

Na to odporúčame ponorné kalové čerpadlo s plavákom napr. FIELDMANN Kalové čerpadlo FVC 2003-EK 400 W 50000121 za 39 eur

My sme použili také isté ako aj vo vnútri toto na 12V, ale to sa dá použiť iba za predpokladu, že dažďová voda je naozaj čistá. Zavesili sme ho asi 1/3 od spodu, ale lepšie je použiť plavák.

Toto čerpadlo čerpá veľmi pomaly, takže to bolo vždy aspoň na 10 minúť 😀 Nuž, šetrili sme. 😀


Koľko nás to teda stálo?

3 ks 12V čerpadlo – nás vtedy stálo 16eur kus = 48 eur

3 ks vypínače na čerpadlo po 3 eurá = 9 eur

batéria v kuchyni = 30 eur

sprchová hlavica = 0 eur (bola k prietokovému ohrievaču )

hadice 10 mm – nepamätáme koľko m .

uzatváracie ventily, spojky na hadice, redukcie k filtrom, spätné klapky,…


Veríme, že sme aspoň trochu pomohli a teraz máte väčší prehľad o tom, čo koľko stojí a ako sa to dá vymyslieť. (Ceny vždy pripájame najlacnejšie, ako sa dajú na nete nájsť v danú chvíľu. Rovnaký produkt je niekde inde vždy aj drahší 😀 )

Ak sa vám naše články páčia alebo sme vám pomohli, budeme veľmi radi ak nám dáte like a budete nás sledovať na našom youtube  facebooku a instagrame.

© Publikovanie častí alebo celých článkov  zo zdrojov tinyhouseslovakia.sk,  je bez predchádzajúceho písomného súhlasu autorov  zakázané. Ak máte o ďalšie šírenie nášho textu záujem, môžete nás kontaktovať na info@tinyhouseslovakia.sk

PRIHLÁS SA NA NEWSLETTER

*čítaj NOVÝ BLOG vždy medzi prvými, pošleme ti upozornenie

*sľubujeme nebudeme spamovať

Loading

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *