Ako sme začali dažďovú vodu chytať
To, že v našom tiny house budeme používať daždovú úžitkovú vodu sme vedeli od začiatku. Nie len, že sa nám sebestačnosť páči, boli sme k tomu tak trochu donútení aj okolnosťami.
Preto vám v tomto blogu spíšeme:
- prečo sme sa rozhodli pre zachytávanie vody zo strechy
- výpočet spotreby vody na domácnosť
- výpočet veľkosti retenčnej nádrže
- ako by sa to malo spraviť oficiálne
- ako sme to celé vymysleli my
- koľko nás to celé stálo
Prečo sme sa rozhodli pre off grid sebestačný systém vody
Rozhodnutie zachytávať dažďovú vodu prišlo ako najracionálnejšie riešenie v našom prípade.
Vody človek spotrebuje naozaj celkom veľa a každý rozmýšľa, ako to spraviť čo najľahšie. Ak máte vlastný pozemok, je celkom jednoduché a lacné pripojiť sa na prípojku vodovodu (ak je pri pozemku). Prípojka sa však v stavebnom zákone považuje ako základ a to v našom domčeku bez povolenia nepripadalo do úvahy. Viac o tom, či pre tiny house treba stavebné povolenie sme písali tu.
Druhá možnosť je studňa s čerpadlom. My sme ju na pozemku nemali a na prenajatom pozemku sa nám studňu kvôli pár rokom tiež nechcelo úplne riešiť. Zároveň aj studňa by oficiálne mala mať povolenie.
Ako posledné riešenie nám teda zostávalo zachytávať zrážkovú vodu zo strechy a následne ju filtrovať.
Takže nič iné, ako sebestačný off grid systém nám neostával a tak sme sa pustili do vymýšľania.
Koľko vody spotrebujeme?
Na internete aj v literatúre nájdete množstvo výpočtov, ako na to. V európskych domácnostiach je priemerná spotreba vody 80-145 l na osobu za jeden deň, avšak tento výpočet počíta aj so splachovaním wc, praním, kúpaním vo vani, niekde zaratávajú aj umývanie auta…
Tabuľka spotreby vody (koľko sa minie za jedno použitie)
sprchovanie | 30 – 60 l |
1-krát spláchnutie WC | 3 – 10 l |
umytie riadu v umývačke | 7 – 20 l |
ručné umývanie riadu | 40 l |
pranie v práčke | 30 – 90 l |
umytie rúk | 2 – 3 l |
pitný režim a varenie | 7 l |
Tabuľka priemernej spotreby vody na osobu za deň
Osobná hygiena /sprcha, kúpanie/ | . 45 l |
Splachovanie WC | 25 l |
Pranie a upratovanie | 15 l |
Varenie a kuchyňa | 9 l |
Umývanie rúk | 4 l |
Pitie | 2 l |
V tiny house sa v drvivej väčšine prípadov používa separačné kompostovacie wc a tým pádom splachovanie môžeme vynechať. My sme napríklad rátali s tým, že vodou budeme šetriť, práčku budeme používať inde a sprchovať sa budeme každý druhý deň. Takisto dažďovú vodu budeme používať výhradne ako úžitkovú.
Nám výpočet vyšiel cca 40 L na deň pre dve osoby. Ako to výde vám uvidíte sami. 🙂
Ako vypočítať veľkosť retenčnej nádrže?
V knihe Ekologická výstavba domů(kúpili sme ju úplne náhodou z tohto antikvariátu) bol výpočet, kde pre rodinu vyšla veľkosť zbernej nádrže 2500-5000l. Bolo to počítané pri priemernej spotrebe vody na osobu 145l a veľkou plochou strechy. Naša plánovaná spotreba vody je teda proti tomu úplne smiešna
Ak to chceme presnejšie, na to, aby sme vedeli vypočítať, akú veľkú nádobu na dažďovú vodu by sme mali zohnať potrebujeme plochu strechy.
V našom prípade je plocha strechy: 6,6m x 2,5m =16,5m2
Vzorec na výpočet veľkosti retenčnej nádrže na dažďovú vodu vyzerá takto:
Toto číslo X ešte vynásobíme počtom dní, koľko by nám mala voda vydržať aj keď neprší (cca 2 – 3 týždňe).
Ročný úhrn zrážok zistíme na mape, aj keď je to trochu mätúce, keď porovnáme napríklad mapu 1989-2018 a tú z minulého roka…
Náš výpočet teda vyzerá takto:
(16,5×0,75×700)/365 = X
X=23,7
Za deň nám v priemere naprší iba 23,7 litra. Čo sme zistili? Máme málú strechu a našu pôvodnú plánovanú spotrebu 40l na deň to nepokryje.
Čas nám však ukázal, že sa dokážame osprchovať v 15L vody, nie v plánovaných 30l a že ruky si vieme umyť aj s naozaj malým množstvom vody a preto nám to nakoniec paradoxne stačí. Inak by sme ešte prestrešili terasu, ale to sa nám moc nechcelo. 🙂
Toto číslo ešte vynásobíme počtom dní, koľko by nám mala voda vydržať aj keď neprší (cca 2 – 3 týždňe). 23,7×21= 497 L
Z toho vyplýva, že potrebujeme nádobu min. 500L pre súčasnú strechu, a spotrebu 23,7 litra na deň. A ak by sme zväčšili strechu a chceli toľko vody, ako je plánová spotreba 40l na deň potrebujeme určite 1000 l nádrž.
Ako vybrať retenčnú nádrž na dažďovú vodu?
Dažďová voda sa dá chytať do všeličoho a na trhu je množstvo možností. Hlavné rozdelenie je nadzemné a podzemné.
Nadzemné nádrže na zrážkovú vodu
Nadzemné nádrže na vodu sa používajú v prípade sezónneho využitia a cez zimu sú prázdne. Inak by voda v nich zamrzla a mohla ich poškodiť. Sú výrazne lacnejšie ako podzemné.
Ak chcete dažďovú vodu zachytávať iba na polievanie záhrady, prípadné umývanie auta, môžete použiť aj túto lacnú nadzemnú nádrž za 150 eur alebo podobnú z Allegro za 116 eur
Veľa ľudí využíva ako nadzemnú retenčnú nádrž napríklad IBC, ktoré vie mať aj potravinársky certifikát. Nové IBC stojí napríklad v Mercury iba 150 eur, to s potravinárskym certifikátom sme našli za cca 312,00eur.
lacné IBC z Merkury iba za 150 eur
IBC je výborná voľba, avšak treba ho zakryť, aby sa k nemu nedostali slnečné lúče, inak v ňom začnú rásť riasy a voda sa pokazí. Nezabudnite na to 🙂
Náš TIP: Lacná plachta na IBC sa dá kúpiť napríklad aj na Aliexpress a ak sa vám nechce čakať tak na Allegro
Podzemné retečné nádrže na zrážkovú vodu
Podzemné retenčné nádrže na dažďovú vodu sú ideálny spôsob, ako skladovať vodu po celý rok. Ukladajú sa do nezámrznej hĺbky, aby voda v nich nezamrzla a zároveň v nich voda omnoho dlhšie vydrží, pretože má stabilnú teplotu a tmu.
Máme pocit, že keď sme podzemnú 1000L nádrž hľadali my, boli omnoho drahšie ako tie, ktoré sme našli práve teraz. Ich cena je od 360eur po 1500 eur a niekedy sa predávajú už aj s čerpadlom.
Pre porovnanie vám ukážeme dve, ktoré by sme si kľudne vybrali teraz.
Ako sme to spravili my a koľko to stálo
Ak nás už dobre poznáte viete, že sme si to zasa spravili trošku po svojom 😀
Nie že by sme úplne chceli, ale proste peniaze vtedy naozaj neboli a tak sme samozrejme potrebovali nájsť najlacnejšiu možnosť, ktorá by aspoň ako tak fungovala.
Určite ste to uhádli. 😀 Zakopali sme Ibc . Najskôr sme kúpili jedno z Bazošu, vraj vyčistené, no ale smrdelo a nedalo sa poriadne umyť, preto túto možnosť až tak neodporúčame. Nikdy neviete čo v ňom kto skladoval… 🙂
Potom sa nám podarilo kúpiť novú nádobu IBC so starou klietkou za 132 eur. Teraz by sme asi zobrali kľudne toto z Merkury
Dá sa IBC zakopať?
Nuž dá sa, ale určite to nie je úplne bezpečná tutovka :D. IBC nie je primárne určené na zakopanie a tlak zeminy by ho mohol poškodiť. Má síce ochrannú klietku, ktorá sa dá ešte spevniť doskami, ale aj tak sme to s výkopom nehrotili. Hĺbka výkopu pre naše IBC nie je taká, ako by mala byť zakopaná oficiálna podzemná nádrž na vodu. Vrch nádoby je asi iba 15 cm pod úrovňou terénu a už sme ho nazasypali zvrchu, iba ho prekryli plnými paletami s kvetináčmi.
Proti zamrznutiu sme ho jednoducho obalili do polystyrénu ktorý sme dostalli darom.
Hurá funguje to! Otestované aj cez zimu a voda nezamrzla.
zakopané IBC obalené do polystyrénu
Takto to nakoniec vyzerá. 🙂 Nie je to tutovka, ale, bolo to lacné a funguje to.
Nuž a aby toho nebolo veľa na jeden príspevok, o čerpadle a filtrácií v ďalšom príspevku. 🙂
Ak sa vám naše články páčia alebo sme vám pomohli, budeme veľmi radi ak nám dáte like a budete nás sledovať na našom youtube facebooku a instagrame.
© Publikovanie častí alebo celých článkov zo zdrojov tinyhouseslovakia.sk, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu autorov zakázané. Ak máte o ďalšie šírenie nášho textu záujem, môžete nás kontaktovať na tinyhouseslovakia@gmail.com
Zdroje: