tiny house in dark with lights on and active chimney
CHCEM KÚPIŤ,  UŽITOČNÉ INFO

Potrebuje tiny house stavebné povolenie?

To, či je tiny house stavba a potrebuje stavebné povolenie je nekonečná téma, na ktorú momentálne neexistuje jednoznačná odpoveď. Rozhodli sme sa ju spísať do celého článku, pretože sme na ňu toľkokrát odpovedali individuálne, že už si to zaslúžila. 🙂

  • kedy stavebné povolenie/uzemné rozhodnutie učite potrebujem
  • keby mi stačí iba ohlásenie
  • kedy žiadne povolenie nepotrebujem
  • kedy je to diskutabilné

To, či potrebujem stavebné povolenie závisí, kde chcem domček priviezť, ako ho plánujem využívať, či ho chcem napojiť na siete a či budem mať príves s ŠPZ alebo nie. 

Stavebné povolenie (v niektorých prípadoch iba územné rozhodnutie) pre tiny house potrebujem, ak chcem v domčeku na kolesách oficiálne bývať, mať tam trvalý alebo prechodný pobyt a mať pripradené číslo domu. Na to, aby mal domček číslo domu musí prebehnúť kolaudácia a preto zároveň musí spĺňať podmienky obytnej alebo rekreačnej stavby. To, či to bude obytná alebo rekreačná stavba závisí od územného plánu, kde sa chystáte domček postaviť. Musí to byť v súlade s územným plánom.

Prípojky na siete sa v stavebnom zákone berú ako základ. A preto, ak chcem domček pripojiť na siete, vôbec nezáleží na tom, či je na kolesách alebo nie.

 Ohlásenie drobnej stavby je veľmi jednoduchá záležitosť a ak môžete ísť touto cestou máte vyhraté. Na vašom pozemku už niečo stojí ? Výborne. V tomto prípade bude tiny house iba doplnková stavba a stačí ju ohlásiť. Definíciu rozlohy drobnej stavby spĺňa tiny house ľavou zadnou (plocha do 25m2 a výška do 5m). V tomto prípade domček nemusí mať ani kolesá. 🙂

Zákon č. 50/1976 Zb. – Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v § 139b ods. 7 definuje drobné stavby ako stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie.

Zákon č. 50/1976 Zb. – Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v plnom znení nájdete tu.

Na domček na kolesách nepotrebujem stavebné povolenie, ak je :

  • postavený na prívese s ŠPZ (je to zaparkované vozidlo ktoré môže ísť kedykoľvek na cestu)
  • nie je pripojený na siete
  • nebudem v ňom oficiálne bývať

Náš tip: (nepútam pozornosť, som v súlade s územným plánom, spýtam sa susedov, či nebude problém…)

Kedy je to diskutabilné

Všetky ostatné situácie sú na dohode a benevolentnosti úradnika a susedov. Niekde tolerujú maringotku, unimobunku aj mobilný dom, inde pokiaľ to nie je oficialne vozidlo s ŠPZ tak je problém

Niekde je pýtanie sa na úrade a pútanie pozornosti viac na škodu, niekde vám naozaj pomôžu. Niekde budú susedia super(pozdravujeme tých naších-my takých máme 🙂 ), inde vás budú udávať pre každú hlúposť. Zažili sme všetky prípady.

Dôležité je nebyť hulvát. Ak domček zaparkujete do chránenej krajinnej oblasti, určite to nebude najlepší nápad. 🙂

Jasnejšie by to malo byť až v novom stavebnom zákone, ktorý mal byť platný od 1.Aprila 2024, avšak jeho nadobudnutie platnosti sa má posunúť minimálne o rok.  Preto sme sa v tomto článku venovali súčasnému stavebnému zákonu a pokúsili sa ho vysvetliť tak, ako sme to pochopili my.

Držíme palce!

Ak sa vám naše články páčia alebo sme vám pomohli, budeme veľmi radi ak nám dáte like a budete nás sledovať na našom facebooku a instagrame.

© Publikovanie častí alebo celých článkov  zo zdrojov tinyhouseslovakia.sk,  je bez predchádzajúceho písomného súhlasu autorov  zakázané. Ak máte o ďalšie šírenie nášho textu záujem, môžete nás kontaktovať na tinyhouseslovakia@gmail.com

https://sita.sk/vrealitach/novy-stavebny-zakon-sa-ma-odlozit-najmenej-o-jeden-rok-potvrdil-minister-raz/
Please follow and like us:
Pin Share

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Follow by Email
Pinterest
Instagram
Copy link