filter na daždovu vodu vkladanie patrony do filtra
NAŠA STAVBA SVOJPOMOCNE,  UŽITOČNÉ INFO

Ako sme filtre na vodu vyberali

Ako vybrať filtre na dažďovú vodu z ktorej chcem úžitkovú? Koľko ich potrebujem? Koľko ma to bude stáť? Dá sa z dažďovej vody spraviť aj pitná?

Toto sú všetko otázky, ktoré sme neraz riešili a venovali im množstvo času. Preto vám radi zhrnieme, čo sme zistili a aj ako sme to filtrovanie dažďovej vody nakoniec spravili my. 🙂

V tomto blogu sa dozviete:

  • čo spraviť pred tým, ako začnem zbierať vodu do nádrže?
  • akú postupnosť filtrov na dažďovú vodu zvoliť a kde ich umiestniť
  • ako spravím z dažďovej vody pitnú
  • ako sme to spravili my a koľko nás to stálo

Filtrácia dažďovej vody nie je žiadna novinka 🙂

Čo spraviť pred tým, ako začnem zbierať vodu do nádrže?

V prvom rade treba vybrať dobrý odkvapový systém a vhodné napojenie dažďového systému na zbernú nádobu, pred ktorou je umiestnený filter.

My sme samozrejme šetrili a tak sme vtedy zvolili plastový odkvapový systém od Marley, avšak teraz sme našli napríklad tento a myslíme, že keby ho vtedy v OBI predávali zobrali by sme ho. Je omnoho krajší, hliníkový a chytá sa priamo na bednenie, takže nevidno úchytky. 🙂 Majú k nemu aj napojenie na zvod, koncovky.

Pozor uvedené produkty sú dimenzované na maličké strechy ako je tiny house, pre väčšie stavby určite pouvažujte o profi riešeniach 🙂

Filtrovanie priamo zo strechy

Ak je domček zaparkovaný pod stromami, určite použite lapač lístia predtým, ako sa voda dostane do zvodovej rúry. Lístie by ihneď upchalo akýkoľvek ďalší filter.

Predáva sa množstvo typov lapačov lístia. Pozor dajte hlavne na to, aby veľkosť sedela na váš priemer odkvapovej rúry a nezabudnite ho raz za čas vyčistiť. 🙂

Pred samotnou nádobou nezabudnite na filter. Niektoré nádoby ho majú integrovaný, niekde ho treba dokúpiť samostatne.

Nás zaujal napríklad tento systém z Alička, ale teda nevieme či bude naozaj fungovať. Ak ho máte, dajte vedieť. 😀 Je tu ale pekne ukázané, že niekedy stačí iba navŕtať dieru do odkvapovej rúry, dať tam adaptér, ktorý vodu odvedie hadicou do filtra a až následne do zbernej nádoby.

systém na zachytávanie dažďovej vody z aliexpressu

My sme umiestnili filter priamo pred naše IBC a človek by neveril, koľko prachu a špiny sa tam naozaj dokáže zachytiť. Fotku nájdete v poslednej kapitole.

Našli sme ďalšiu vychytávku, ktorá pred 5 rokmi, keď sme to riešili nebola a tou je takýto jednoduchý filter priamo do vrchnáku IBC. Neviem či sa mu dá veriť na 100 percent, ale ako doplnkový filter ,,pre istotu´´ určite super a možno ho aj dokúpime. 🙂

jednoduchý filter priamo do vrchnáku IBC.


Prvý oplach strechy

Bežne sa pri zbere dažďovej vody nedáva dôraz na systém prvého opláchnutia strechy. Avšak v našom prípade, keď vodu chceme ďalej využívať v domácnosti, nie len na zalievanie záhrady, je to naozaj dôležité.

Princíp spočíva v tom odviezť počiatočný tok dažďovej vody, ktorá môže obsahovať vyššie hladiny škodlivín zo strechy a odkvapov, preč z nášho dažďového systému. Či už sa jedná o prach, peľ, vtáčie výkaly, je dobré túto vodu pustiť von a zachytávať až ďalšiu vodu z už umytej strechy. Ak tak nespravíte riskujete, že kontaminujete celú zásobu zachytenej dažďovej vody tou najšpinavšou vodou.

Ako to teda docielime?

Kde sa dá kúpiť systém na prvý oplach strechy a ako funguje?

U nás sme ho nenašli, ale na amazone ho nájdete pod pojmom FIRST FLUSH diverter a funguje nasledovne. Prvá voda zo stechy tečie najskôr do komory, ktorá ju pomaličky vypúšťa von a až keď sa komora celá naplní vodou, môže ísť čistá voda do zbernej nádrže. Šikovné že?

diagram zobrazujúci ako funguje systém ktorý zachytáva prvú špinavú vodu zo strechy

Takto vyzerá v skutočnosti 🙂


Ako si ho vyrobíme svojpomocne?

Samozrejme všetko sa dá vyrobiť aj svojpomocne, keď má človek čas a chuť. Pre inšpiráciu pridávame toto video, kde je to krásne vysvetlené. 🙂


Akú postupnosť filtrov zvoliť a kde ich umiestniť

O filtroch pred zbernou nádobou sme si už povedali. Teraz sa budeme venovať aké fitlre zvoliť za ňou, vo vnútri.

Vlastnosti dažďovej vody

Výhody dažďovej vody oproti tej zo studne alebo vodovu sú jednoznačné.

  • Neobsahuje chlór a preto je vhodnejšia na zalievanie rastlín
  • je mäkká (neobsahuje minerálne látky), nezanecháva škvrny po vodnom kameni, hodí sa na umývanie okien, výkladov, karosérií áut
  • má nižšie PH a preto veľmi dobré rozpúšťacie účinky, je výborná na pranie, umývanie , čistenie
  • tým, že je mäkká, nezanáša dýzy záhradných rozprašovačov, netvorí sivý vodný kameň na fontánach,
  • je to destilovaná voda

Najdôležitejšia vec je, filtre zoradiť od najhrubšieho po najjemnejší.

Najskôr použijeme filtre mechanické a následne také, ktoré odstraňujú napríklad zápach, zafarbenie, …

V našom prípade odporúčame už takúto hotovú sadu: Sada filtra Senior 10″ DUO s komplet pripojením 1″

Sada filtra Senior 10″ DUO 50mcr+10mcr

Je to sada s dvoma filtračnými vložkami

  • 1x vložka mechanická RL 10 SX 50mcr 
  • 1x vložka mechanická FA 10 SX 10mcr 

Pre základnú filtráciu, ktorá sa nebude používať na pitie by to malo stačiť.

Následne sa môže pod kuchynskú linku, teda tam, kde sa bude umývať riad, umiestniť filter s vložkou s aktívnym uhlím Sada filtra Senior 10″ MONO. Komplet pripojenie 1″. Filtrácia chlóru a zápachu. Oficiálne to je „chlórový“ filter, ale hlavnou jeho úlohou je zachytiť pachute a pavône, ktoré sú vo vode.

Vo verejnej vode vznikajú tieto pachute a pavône chlórom, no a v ostatnej vode, tzn. aj náš prípad, môžu vznikať prítomnosťou rôznych minerálov a iných súčastí, ktoré sú prirodzene vo vode.  

Sada filtra Senior 10″ MONO s aktívnym uhlím


Ako spravím z dažďovej vody pitnú?

Čo sa týka následnej úpravy dažďovej vody na pitnú, tak to je možné pomocou REVERZNEJ OSMÓZY a UV filtra, ktorý zničí 99,8 % nečistôt a nedáva šancu baktériám ani vírusom.

Každopádne tu by bolo fajn ísť aj cestou laboratornej kontroly takto vyčistenej vody, aby sme zistili, či sa vo vode náhodou nenachádza ešte aj nejaká iná zlúčenina, ktorá by mohla škodiť.

Náš TIP: Priemerný UV filter má spotrebu 46 W to vychádza 1.1 KW na deň a 402 KW na rok, pri sebestačnom systéme elektriny treba zvážiť, či sa to oplatí

Kde kúpiť reverznú osmózu?


Ako sme to spravili my a koľko nás to stálo

Vyskúšali sme viacero variant, ale,nie všetky fungovali.

Najdlhšie sme používali filter pred zbernou nádobou na štýl, ako je ten priamo do vrchnáku IBC.

Takto vyzeral každú chvíľku najmä preto, že nám chýbal prepad na prvý oplach strechy. Je to hlavne prach a šoina zo strechy, peľ,… Keby sme vždy zbierali vodu až z čistej strechy, určite by sa neupchával tak často. 🙂

Preto to odporúčame všetkými desiatimi !

Takisto niekto používa iba husté nerezové sitko, to ale púšťa až príliž nečistôt na náš vkus. 🙂

filtrácia dažďovej vody, nečistoty zo strechy usadené na filter

usadeniny a špina zo strechy

Vymysleli sme si taký hybridný systém. Vodu z exteriérovej nádoby prečerpávame cez dva filtre do interierových nádob. Z nich ide následne tesne pred použitím cez filter z aktívneho uhlia.

Reverznú osmózu ani uv lampu sme nakoniec neriešili a pitnú vodu sme naberali aj doteraz naberáme v okolí. 🙂

Koľko nás stáli filtre?

Nuž, mali sme vtedy cenový limit 100 eur a vyskladali sme to za cca 80 eur.

Spoliehanie sa vyslovene na dažďovú vodu nie je pre každého dlhodobo udržateľné a ak máte možnosť spraviť studňu alebo prameň v okolí, váš život v sebestačnosti bude ľahší. 🙂

Ak sa vám naše články páčia alebo sme vám pomohli, budeme veľmi radi ak nám dáte like a budete nás sledovať na našom youtube  facebooku a instagrame.

© Publikovanie častí alebo celých článkov  zo zdrojov tinyhouseslovakia.sk,  je bez predchádzajúceho písomného súhlasu autorov  zakázané. Ak máte o ďalšie šírenie nášho textu záujem, môžete nás kontaktovať na tinyhouseslovakia@gmail.com


PRIHLÁS SA NA NEWSLETTER

*čítaj NOVÝ BLOG vždy medzi prvými, pošleme ti upozornenie

*sľubujeme nebudeme spamovať

Loading

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *