Na trhu s bývaním sa čoraz častejšie objavujú alternatívy, vyhovujúce širšiemu spektru záujemcov. Vymysleli ho v Spojených štátoch a svoju cestu si derie už aj do Európy. Vznikol v dôsledku krízy na trhu nehnuteľností. Je to taký mini prenosný domček na kolesách na ktorý nepotrebujete hypotéku, stavebné povolenie, dokonca aj pozemok na zaparkovanie si môžete len požičať. Prenosné domy možno položiť takmer kdekoľvek. Tieto stavby sa nachádzajú na dvoroch, v parkoch, či vo vidieckom prostredí. Predstavte si tú slobodu môcť sa zdvihnúť a presťahovať podľa želania. Máte dosť svojich susedov? Nepáči sa vám výhľad? Len sa zoberiete a idete.
Základné spoznávacie znaky
Tiny house je zvyčajne off-grid, čiže úplne sebestačný. Nepotrebuje prípojky na vodu, elektriku ani kanalizáciu. Na rozdiel od maringotky a karavanu má plnohodnotne zateplené steny a je postavený tradičnými konštrukčnými technológiami drevodomu.
Kvôli svojej váhe a tvaru nie je určený na dovolenkové cestovanie, iba na občasné presunutie na novú lokalitu nízkou rýchlosťou.
Je to teda viac mobilný mini-domček/chatka. Tiny house je veľakrát robený na mieru, z kvalitných materiálov a zvyčajne ho ľudia stavajú celý, alebo aspoň časť svojpomocne. Samozrejme existujú aj firmy ktoré ho kompletne navrhnú a postavia na kľúč. 🙂
Plocha domčeka sa pohybuje od 6-36m2 a cena od 15 000 do 90 000eur .
Koľko stál ten náš a za koľko sa dá svojpomocne postaviť? Dozvieš sa TU
Aké sú výhody a nevýhody takéjto stavby? TU sme ich spísali
Ak chceš vidieť ako vyzerá náš domček v súčasnosti, aktuálne foto nájdeš v našom BLOGu o prvom roku bývania TU
Ak ťa zaujíma, ako nám išla stavba, bola to veľká sranda a všetko sme poctivo dokumentovali v našom BLOGU
Máš záujem o projekt, návod alebo workshop ako postaviť tiny house?
Pilne pracujeme na návode vo forme E-booku, finalizujeme projekt podľa ktorého by to šlo a zvažujeme aj youtube videá ako na to. Prosím sleduj nás na facebooku/instagrame /youtube a nič ti neujde.
Hnutie tiny house
Tiny house má aj svoje hnutie – Tiny house movement. Je to hnutie poukazujúce na minimum vecí, ktoré naozaj k životu potrebujeme. Človek nepotrebuje veľa vecí k tomu, aby bol šťastný. Jej členovia uprednostňujú život v malých a funkčných domovoch. Výhody, okrem úspory miesta, sú očividné: nižšie náklady na materiál a výstavbu, nízke prevádzkové náklady a v najlepšom prípade koncept, ktorý je založený na udržateľnosti.
„Ľudia začínajú chápať, že nadbytok neznamená nevyhnutne luxus, ale môže byť záťažou a záväzkom. Ľudia žijú v domoch o výmere 150, či 200 m2. Strávia 30 alebo aj viac rokov platením za tento celý priestor a veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujú.“
Na naše prekvapenie dokáže v tiny house bývať aj manželský pár s dieťaťom. Zvyčajne však ide o mladé páry, jednotlivcov alebo je využívaný ako chatka v horách na prenájom. Jedno však vieme úplne určite, každý jeden je mega útulný.
Tiny house v Európe
Tiny house sa dostal už aj do Európy. A keď sme pred piatimi rokmi tento príspevok písali, bolo ich v Európe ešte veľmi málo. Náš obľúbený bol v tej dobe holandský Marjolein in het klein. Žena v ňom žila vyše 4 rokov úplne aff-grid a neskôr ho predala. Život v tiny house však tak dobre odprezentovala, že Holandsko viedlo dlhú dobu v počte tiny housov.
Postupne však záujem po celej Európe stúpal a teraz ich je neúrekom, až nestíhame sledovať všetky tie firmy a ľudí žijúcich v domčekoch na kolesách. 🙂
Tiny housy sa vyrábajú vo Francúzsku, Holandsku, Poľsku a najmä v Rumunsku.
Tiny house na Slovensku
Myslíme, že ten náš bol prvý plnohodnotne obývaný na Slovenku. 🙂 Za tie roky sa nám ozvalo mnoho ľudí s otázkami na svojpomocnú stavbu a preto nás je už určite viac. 🙂 Pustili ste sa do stavby? Pomohol vám náš BLOG ? Dajte nám vedieť. Vždy nás veľmi poteší fotka ďalšieho domčeka v našich končinách. 🙂