Výhody a nevýhody bývania v tiny house
Aké sú výhody a nevýhody bývania v tiny house?
Oplatí sa ho stavať? Dá sa v ňom dobre bývať alebo to nie je nič pre teba?
V našom domčeku na kolesách sme bývali presne 3 roky a myslíme, že nastal čas na zhodnotenie výhod a nevýhod bývania v takomto priestore. Veríme, že pomôžeme s rozhodovaním a naša osobná skúsenosť ti pomôže.
Bývanie v domčeku na kolesách má množstvo výhod, ale samozrejme nič nie je také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá.Náš domček máme veľmi radi a preto začneme pozitívne a to všetkými výhodami.
VÝHODY:
- -CENA –keďže sa jedná o maličký priestor, pokiaľ človek stavia svojpomocne a zoženie veľa vecí z druhej ruky, vie sa dostať na celkom prežiteľnú sumu. Nás ten náš vyšiel so všetkým zariadením aj offgrid systémom toľko, čo by sme zaplatili za dva roky nájmu. Výhodou je nielen to, že po dvoch rokoch už bývame „zadarmo“ 😀 ale keď sa rozhodneme pre väčšie priestory, do budúcna nám ostane chatka, ktorú presunieme na nejaké pekné miesto.
- -MESAČNÉ NÁKLADY – minule sme to rátali a vyšlo to 20 eur mesačne pre dvoch. Kupujeme plyn vo fľaši na varenie a ohrev vody, drevo na kúrenie cez zimu a nájom pozemku. Elektrika je z fotovoltického systému, vodu na umývanie filtrujeme dažďovú a pitnú nosíme. Je to výborný pocit, keď nemusíme byť v strese zo straty práce. Ak by nám náhodou vypadol na určitú dobu príjem, naozaj sa nič strašného nedeje. Zároveň vieme väčšinu súčasne zarobených peňazí šetriť na vlastný pozemok, poprípade základ hypotéky.
- -RÝCHLO TEPLO- tým že je to drevostavba a malý priestor vieme cez zimu vykúriť z 5 stupňov na 22 do hodiny. To je pri murovanej stavbe nemožné.
- -MINIMALIZMUS – človek nekupuje zbytočné hlúposti, iba to čo naozaj potrebuje. Proste na kraviny nie je miesto. No dobre trochu miesta je a niečo si doprajeme, ale naozaj v obmedzenom množstve. Je to celkom oslobodzujúce a šetrí to dosť peňazí, za ktoré si radšej doprajeme výlet alebo večeru.
- -SLOBODA- nie sme viazaní nehnuteľnosťou a lokalitou. Môže sa čokoľvek stať a my sa môžeme rozhodnúť pre zmenu prostredia.
- -EKOLÓGIA- či chceme, či nie, šetríme vodou aj elektrinou. Proste jej máme obmedzené množstvo. Stále dosť na relatívne pohodlný život, ale výrazne menej ako je bežná spotreba. Takisto sme viac spätí s prírodou. Vieme, že keď je večer jasná obloha, bude chladná noc a treba viac zakúriť. Takisto keď prší tešíme sa, že sa plní nádoba. 🙂
- -UDRŽATEĽNOSŤ- náš domček je komplet rozoberateľný a z prírodných materiálov. Bez lepidiel. Máme radi stavby, ktoré sa dajú po doslúžení ľahko rozobrať a zrecyklovať. Načo vytvárať budúci odpad.
- -ÚTULNOSŤ- tým že je robený na mieru a z prírodných materiálov, cítime sa v ňom veľmi dobre, priam ako na chate. Veľmi fajn to pôsobí na psychiku po dni v práci.
- -RÝCHLO SA UPRATUJE- keď spojíme sily obaja, za 20 minút máme hotovo. Malý priestor je malý priestor. 🙂
- -NETREBA POVOLENIE- tento bod je ale diskutabilný a neplatí pre všetky domčeky na kolesách. (Pozri aj článok ako je to so stavebným povolením.) Náš domček má vlastnú špz a nie je napojený na siete (prípojky sa v stavebnom zákone považujú ako základ). Keďže je to homologovaný príves, môže byť ako vozidlo odparkovaný kdekoľvek. Má to výhodu najmä v tom, že pozemok môže byť prenajatý, nemusí byť stavebný,…Tu sa však treba správať ako človek a ohľaduplne k okoliu. Samozrejme, že problém môže nastať keby ho zaparkujeme do chránenej rezervácie alebo na miesto , ktoré je v územnom pláne vyslovene určené na inú funkciu… Netreba zbytočne provokovať. To, že v teorií môžem neznamená, že to niekomu nebude vadiť. Zo skúsenosti môžeme potvrdiť, že VEĽMI záleží aj od susedov, ako sa k takémuto bývaniu postavia.
NEVÝHODY:
Pri stavbe treba zvážiť aj všetky nevýhody takéhoto bývania. Na Slovensku je ich určite viac ako v zahraničí, ale dá sa s nimi popasovať. Či to za to stojí je na každom zvlášť a preto píšeme všetky mínusy na ktoré sme časom prišli a s ktorými sme sa stretli.
- – TRVALÝ POBYT-domček na kolesách nie je možné na Slovensku skolaudovať ako obytnú stavbu. Tým pádom sa nedá nahlásiť trvalý ani prechodný pobyt, chýba číslo domu, je problém s poštou. My sme spravili poštovú schránku a dali tam číslo aké vychádzalo z google máp a domov okolo. Zatiaľ to funguje a pošta chodí, avšak na každom pozemku by to takto nešlo.
- *ak je domček v oblasti, kde je povolená výstavba rekreačných objektov, teoreticky je možné domček skolaudovať ako rekreačnú chatu, vtedy je možné mať popisné číslo aj pobyt, avšak v takomto prípade stavebnému povoleniu alebo minimálne územnému rozhodnutiu sa nevyhnete. Vo všeobecnosti však platí, že na každom úrade sa k domčekom na kolesách stavajú inak a čo platí niekde nemusí inde
- – VÁHOVÉ OBMEDZENIA – pri stavbe na certifikovanom prívese je človek obmedzený nosnosťou prívesu. Ten náš má nosnosť 3,5 tony, z toho sám váži asi 900kg. Na domček tak ostáva zhruba 2,6t čo znie ako dosť, ale je veľmi ťažké sa zmestiť. Výsledkom je mnoho kompromisov. V prípade prívesu bez značiek váhové obmedzenie odpadá, ale pribúda problém s prepravou a potom samotným povolením stavby. Bez značky to legislatívne nie je vozidlo a ak by sa to nejakému susedovi nepáčilo, mohol by nastať problém.
- – STK – s prívesom treba každé 4 roky na STK alebo ho dočasne vyradiť z evidencie. Je to otrava a na Slovensku sa to zatiaľ nedá obísť. Domček je zvyčajne navrhnutý tak, aby sa dal v prípade STK z prívesu zložiť. Napríklad v Holandsku taký problém nemajú. Takéto prívesy na kontroly po príhlásení nechodia.
- – PREPRAVA- nedá sa ťahať len tak za bežným autom a vodičský B nestačí, v prípade prívesu bez značiek je preprava ešte komplikovanejšia a drahšia
- – ROZMER- maximálny rozmer je určený prívesom a preto pokiaľ nie je priestor navrhnutý dobre, môže sa v ňom človek cítiť stiesnene.
- – TEPELNOIZOLAČNÉ VLASTNOSTI – Je to dilema medzi lepšími vlastnosťami a menším vnútorným priestorom a naopak. My sme zvolili cestu radšej väčší priestor a tak pri hrúbke izolácie 8cm v stenách nemôžeme očakávať zázraky. Stačí to, avšak nikdy to nebude ako bežný dom. Keď sa v noci prestane kúriť, do hodiny je výrazne chladnejšie, cez leto je v domčeku zasa teplo ako vonku. Viac o kúrení v zime TU
- – NEPORIADOK – áno priestor je malý a dá sa rýchlo upratať ale platí to aj opačne. Stačí že pár vecí nie je na svojom mieste a už to vyzerá ako výbuch. 😀
- – OBMEDZENÉ ZDROJE PRI OFF GRID – tu platí zásada, že čím viac peňazí do off-grid systému ide, tým komfortnejšie bývanie je. My sme samozrejme šetrili, lebo v tej dobe sme vážili každé euro. Kým nebola korona, lockdown a homeoffice, nič nám nechýbalo a všetkého sme mali akurát. Realita nastala až potom a tak počas prvého lockdownu bolo krásne slnečno, dlho nepršalo. Elektriky sme mali až až , ale vody málo. Pri druhej vlne je to bol presne naopak. Vody až až z neustáleho dažďa, ale elektrika sem tam chýbala. 😀 Pri low cost fotovoltike sme nemohli púšťať spotrebče s vysokým odberom. Čiže žiadna rýchlovarná kanvica, mikrovlnka, práčka, elektrický radiátor na dokúrenie alebo temperovanie. Mali sme jedine chladničku pustenú od jari do jesene(v zime sme chladili vonku 🙂 ) Pár viet o fotovoltike TU
- – VIETOR A BÚRKY – domček nemá bleskozvod a silný nárazový vietor bolo cítiť miernym kolísaním 🙂
- – WC – do off grid tiny housov sa najčastejšie používa separačné kompostovacie wc. síce nesmrdí a celkovo sa naň dá rýchlo zvyknúť, návšteva sa na vás bude vždy čudne pozerať :D. A aj to vynášanie raz za čas je celkom otrava. 😀 Viac o výbere wc ešte napíseme v ďalšom blogu
- – NEPOCHOPENIE – tento bod sme si nechali na záver. Nezdá sa to, ale je to veľmi dôležité negatívum ktoré treba pred stavbou zvážiť. Aj keď je domček na kolesách výborné dočasné riešenie pre vás, veľmi veľa ľudí na Slovensku to pravdepodobne nepochopí a bude na vás pozerať čudne. Alebo sa z vás budú smiať za chrbtom. My sme si prečítali veľmi veľa negatívnych komentárov na našu adresu na sociálnych sieťach. Akoby sme niekoho nútili tak žiť. 😀 Nerobí to dobre na psychiku a to sa nepokladáme za ľudí ktorým príliž záleží na tom čo si ostatní myslia. 😀 Vytŕčať z davu proste nie je sranda. 🙂
Previous
2 komentáre
tinyhouseslovakia
Ďakujeme za taký pozitívny komentár a veľmi si ho vážime 🙂 🙂
Miloš
AHOJTE.
Ak Vás niekto nepochopil nič si z toho nerobte. Teraz som na internete hľadal čo sa dalo o Tiny a musím konštatovať že ste výnimočný . Na Slovensku som našiel málo príbehov ako je Váš. Takých ktorí niečo spravili aj to odprezentovali.
Prihlásil som sa na jednu stránku o Mobilných domoch a nikto tam nič nevytvára len „kupovali, predávali“
Držím palce. MK