Vyberanie izolácie a výlet pre vlnu
Keď už sme pri tom objednávaní, súčasne s fasádou sme potrebovali vyriešiť, akú tepelnú izoláciu do domčeku použijeme.
Zvažovali sme viacero možností, avšak iba o jednej sme sa presvedčili na 100%.
Obaja sme sa zhodli na tom, že to musí byť prírodná izolácia. Žiadny polystyrén, striekaná PUR ani sklená či minerálna vlna. Tie sú síce cenovo dostupnejšie, ale keďže náš domček má také minimálne rozmery, dali sme si záležať na tom, čo budeme v tom malom priestore dýchať.
Z prírodných izolácií sú najbežnejšie drevovláknitá, alebo konopná izolácia, ovčia vlna, alebo slama. V Čechách ešte začína byť populárna ľanová.
Slama by musela byť v riadnej hrúbke, takže tá neprichádzala do úvahy. Drevovláknitá je síce super, avšak je dosť ťažká. Mali sme aj fajnú cenovú ponuku na drevovláknitú izoláciu od firmy Tepore (distribútor prírodných izolácií z Banskej Bystrice), ale práve kvôli váhe sme ju nakoniec nevzali.
Jediná možnosť ľahkej a prírodnej izolácie bola ovčia vlna. Ovčia vlna má aj kopec iných pozitívnych vlastností ako len nízku váhu. Dokáže izolovať aj keď nie je suchá, reguluje vlhkosť v interiéri, je to prírodná obnoviteľná surovina, má vysokú teplotu samozápalu 560°C, nestráca tvar a ževraj čistí vzduch. Či to je naozaj badateľné, povieme po pár mesiacoch bývania ?. Najlepšie je, že pri izolovaní nepotrebujete žiadne rukavice, rúška, … Na dotyk je ako nafufňaná perina.:D
Na Slovensku je viacero firiem ktoré sa zaoberajú výrobou izolácií z ovčej vlny. My sme sa rozhodli pre firmu Woolstyle z Topolčian. Držali sme ich v ruke pár. Treba si preveriť, či sú ochránené proti moliam, či sú tkané, alebo lepené na mriežku a v našom prípade bol veľmi dôležitý tepelný odpor izolácie. Proste máme malú hrúbku steny. Potrebujeme, aby ten kúsok vlny izoloval čo najviac ako sa dá. ?
Woolstyle má viacero variánt izolácie. So súčiniteľom tepelnej vodivosti od 0,040 W/(m•K) po 0,034 W/(m•K). Čím nižšia teplná vodivosť, tým lepšie izoluje. Ich vlna vyzerala najkvalitnešie. Je tkaná, takže neobsahuje lepidlá a tiež je chránená proti moliam. Vyrábajú hrúbku izolácie podľa potreby a dokonca nám narobili šírky pásov podľa zadaných parametrov. Takže nám stačilo len rolovať a prichytávať. Náš projekt sa im natoľko páčil, že sa rozhodli nás podporiť a časť izolácie nám venovali sponzorsky, za čo sme im nesmierne vďační. 🙂
Pripájame fotky z výletu, ako sme pre vlnu išli. 😀
Čím iným, ako našou dodávkou, v ktorej sme aj cestovali po Európe. Vlna sa tam zmestila akurát. Úplne na milimeter. Aj sme sa zľakli, že ju tam nepomestíme, ale v pohodičke sa to podarilo.
A my sme zrazu v aute mali omnoho teplejšie cestou domov…
Vlna bola pekne porozdeľovaná v sáčkoch podľa hrúbky, dĺžky a šírky. No proste parádička. Vlnu sme poukladali do domčeka a pustili sa do drevenej fasády(kým počasie dovoľovalo) s tým, že izolovať budeme ak by pršalo, alebo až keď dokončíme fasádu. ?
3 komentáre
Jozef Valuška
Dobrý deň poprvé vám gratulujem k domčeku vyzerá super, ale čo sa chcem spýtať je že z akej hrúbky hranolky ste stavali váš domček . Ďakujem
Pingback:
tinyhouseslovakia
Zdravíme, vidíš o konopnej sme nenapísali viac, lebo sme ju hodili do jedného vreca s drevovláknitou. Samozrejme pýtali sme sa aj na konopnú a bolo nám povedané, že vlastnosťami je na rovnako s drevovláknitou, akurát viac stojí. Tak sme ju do úvahy nakoniec ani nebrali.