stavba

Interiér

Pri písaní toho blogu sme zistili, že sme toho za posledné obdobie aj dosť porobili, aj keď sa nám to  vôbec tak nezdalo. 😀

Zameriame sa  hlavne na gauč, stolíky, stoličky, kuchyňu a drobnosti, čo sme popri tom spravili.

Asi ste si všimli, že nám to celé začalo ísť akosi omnoho pomalšie. Nielen preto, že sme hodnú chvíľu nevedeli zohnať pozemok na prenájom, ale aj preto, že každý jeden kus nábytku si najskôr vymyslíme, potom rozkreslíme, potom narežeme a nakoniec zoskrutkujeme. Učíme sa to všetko nanovo a zvyčajne na to máme čas len cez víkend.

Olejovanie preglejok.

V prvom rade sme natreli preglejky interiérovým olejom. Bojovali sme s tým, či ich natrieť, alebo nie. Od oleja sú predsa len trošku žltšie, ale na druhú stranu keď sa zašpinia, dajú sa umyť. S olejom na drevo je to parádna fetovacia párty.  🙂  Výpary sú omamné, priestor je malý a ten smrad sme odvetrávali ešte 2 týždne.

Poučenie do budúcna máme v tom, že nabudúce by sme použili prírodný, najbledší zo všetkých olejov. Drevo sa tak najviac podobá prírodnému. Ak sa zmieša olej s bieleným včelím voskom, je to ešte trvácnejšie.

natieranie preglejok olejom

Lakovanie podlahy

Podlahu máme z OSB dosiek bez formaldehydu. Keď sa nám prestanú páčiť, hodíme na to vinyl. Nateraz sme OSB dosky natreli disperzným vodou riediteľným matným lakom. Keď sa niečo vyleje, aby to nevsiaklo do dosky.

Pôvodne sme chceli palubovku ale v tom období na to neboli financie navyše.

lakovanie podlahy

Natieranie deliacej steny tabuľovou farbou

Neboli sme si istí, či tabuľový náter bude fungovať aj na OSB doske. Trošku sme sa zľakli, či to bude vyzerať naozaj dobre. Vyzerá.  Je to paráda, aj písať kriedou sa dá bez problémov.

tabuľová farba
prvý nápis na tabuli 🙂

Rebrík

Kúpili sme dočasný rebrík v OBI- ktorý sa dá rozložiť na 5 metrov-aby sme aj na strechu dočiahli. Doteraz sme si veľký rebrík požičiavali, konečne máme svoj.

Bol to boj dohodnúť sa, či potom finálna varianta bude rebrík alebo schody. Ja som bola za vstavané schody s úložným priestorom, Bogy za vzdušnú, otvorenú rebríkovú variantu. Nakoniec bude pravdepodone kompromis – rebríkoschody pozvárané z jaklov s drevenými stupnicami.

Kuchyňa

Vymyslieť kuchyňu tiež nie je len tak. Najskôr sme zohnali karavanový sporák. Pozerali sme aj bežný, ale zohnať v súčasnosti malú vstavanú rúru na plyn je snáď nemožné.

Karavanový sporák ráta  s tým že bude napojený čisto na plynovú bombu.  Ten náš je z bazošu, lebo nový stojí 500 eur.

Potom sme zohnali aj karavanovú chladničku a nakoniec menší drez.

Keď sme mali tieto komponenty, mohli sme vyrátať a rozkresliť rozmery linky. Najskôr sme rezali korpus, až po čase sme sa odhodlali na dvierka a šuflíky. Dosky sme narezali, ako inak, vo firme MIKRA, kde človek bežne zadá objednávku s rozmermi, aké potrebuje a oni im to na stroji presne narežú.

Keďže tam Bogy v minulosti brigádoval, mohli sme si to narezať sami a potom už len vyznačili ktoré hrany treba olaminovať.

Na dvierka a šuflíky sme nakoniec vybrali škárovku natretú na bielo.  Dostali sme rýchle školenie o pántoch, typoch šuflíkov, ako zahĺbiť otvor na pánt… Nakoniec to nebolo až také hrozné ako sme sa toho báli.

rezanie dosiek vo firme MIKRA
začíname skladať kuchyňu
polica nad kuchynskú linku

 

vyberáme miesto pre drez

Gauč

Vymysleniu gauča sme venovali nesmiernu pozornosť.

Naše podmienky boli, aby sme si tam vedeli obaja ľahnúť, aby sme ho v prípade návštevy na noc vedeli vyskladať na posteľ a aby mal slušný úložný priestor na všetko možné.

A tak nám vznikol gauč tvaru do L, ktorého časti sa dajú presúvať a horná časť vyklápať. Neboli sme si istí, či je to naj riešenie, preto sme na výrobu použili lacnejšiu OSB dosku s tým, že časom ho kľudne môžeme spraviť kvalitnejší.

Matrace a opierky na gauč som ušila ja, Barbora. Chcela som ich kúpiť už hotové, alebo akosi som nikde taký rozmer nenašla. Tak som si musela vymyslieť zhruba systém, ako ich ušiť a kde materiál objednať. Babka mi dala rýchly tutoriál na jej šijací stroj a už som mala celý víkend o zábavu postarané. Poťahy sú na suchý zips, takže ich môžeme v kľude vyprať.

 

hotový gauč

 

Stolíky a stoličky

Stoličky boli jasné. Skladacie drevené s bielym náterom. V ikei stojí jedna 12 eur. My sme kúpili 4 za 20 eur od chlapíka z Ilavy, ktorý ich už nepoužíval.

Stolíky sme chceli výklopné, tiež z ikei, problém bol ten, že tie z masívu už v ikei nepredávajú. Majú iba čierne a tie nevyzerajú až tak dobre. Tak sme zasa raz boli odkázaní na výrobu vlastného. Jedno poobedie sme ich vymysleli, ďalšiu sobotu narezali, ďalšiu poskladali.  Fungujú parádne.

skladanie stolíka

 

Posteľ

Naša posteľ pozostáva z matracu. Hľadali sme dostatočne veľký, a nie veľmi hrubý, aby sa aj na matraci dalo vpohode posadiť tak, aby si človek nebúchal hlavu o strop. Našli sme, objednali sme, vyzdvihli sme, odskúšali sme. Spolu z paplónom aj obliečkami z Tesca je posteľ dokonalá.

 V domčeku síce ešte nie je kúpeľňa, voda, ani odtok, ale s karavanovým chemickým wc a vodou v kanistri sa tam dá už bez problémov prebývať.

PS:

Pre aktuálnejšie foto kukni novšie blogy. 🙂 Napríklad tento

A nezabudni dať like na náš facebook a instagram, nech vieme, že naša snaha má význam a tebe nič nové neujde. 🙂

2 komentáre

  • tinyhouseslovakia

    Ahoj, ďakujeme. 🙂 V domčeku sú tri úložné miesta na oblečenie. Skriňa pri kuchyni. Vyzerá malá ale zmestí sa tam habadej(tam sú veci ktoré nosíme najviac), vešanie +krabice pri spaní (tam sú veci ktoré nosíme, ale nie až tak čašto) a posledné miesto je v gauči. Tam sa toho zmesti fakt veľa a tam sú zimné topánky a oblečenie cez leto a naopak. Vytiahnuté je iba čo treba. 🙂

  • Lucia

    Ahojte, velmi vam fandim, ten domcurik vyzera uzasne!
    Chcem sa ale opytat na ulozny priestor na oblecko a celkovo na vselijake haraburdy, co clovek doma skladuje .. Bo mne vychadza, ze by som si musela postavit pristavbu 😀 Ako toto mate poriesene? 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *